הסטוריה של איגרוף תאילנדי

By
Updated: יולי 2, 2013

 

"איגרוף תאילנדי יש רק אחד!" ככה רועי אומר לא פעם במהלך האימונים. אך מהו בדיוק האיגרוף התאילנדי הזה??

 

זוהי אומנות לחימה עתיקת יומין שפותחה בתאילנד במטרה להביס את בורמה במלחמה שהתנהלה ביניהן. לא יודע בדיוק מתי התחילה, אך כבר משנת 1767 קיימים תיעודים ברורים של ה האיגרוף תאילנדי – מואי תאי . מה שמעניין לדעת זה שהיא פותחה במטרה להילחם כשהלוחם נמצא על פיל, ומשתמש בכלי נשק למיניהם (בעיקר מקלות וחרבות), היא עברה הרבה גילגולים ושינויים, ואילו כיום היא האמנות לחימה – ספורט זירה הקטלנית ביותר שמשתמשת בגופו של הלוחם בלבד, ללא כלי נשק חיצוניים כמו סכין או אלה (למרות שלוחם איגרוף תאילנדי מיומן יודע שהמרפק שלו הוא בדיוק כמו סכין קפיצית והרגל שלו היא כמו אלת בייסבול, אך על זה בהמשך…)

 

קיים משפט על המתאגרף התאילנדי שאומר "עליו להיות רך כמשי, אבל קשוח כמו יהלום".

על הלוחם להיות חינני, מלא שמחת חיים ואדיב כלפי חוץ אך בו בזמן לשמור על פנימיות של משמעת עצמית בלתי מתפשרת ונחישות אדירה. להתאמן איגרוף תאילנדי זה לא רק אימון פיזי, זה הרבה אימון מנטלי ולדעתי האישית זה בעיקר לדעת מי אתה באמת כבן אדם, כי בן אדם נמדד באמת כשקשה לו, כשהוא נמצא על הקצה. האיגרוף התאילנדי יודע לקחת אותך בדיוק לשם!

 

כיום, אנשים רבים מתאמנים איגרוף תאילנדי, מסיבות מגוונות, לו דווקא כדי "לעלות לזירה". שוטרים, חיילים ומאבטחים מתאמנים איגרוף תאילנדי כדי לחזק את גופם ואת הרפלקסים שלהם. בנות לומדות איגרוף תאילנדי מתוך מטרה לדעת הגנה עצמית, ואפילו פעלולנים לומדים כדי להתחזק! למעשה ניתן לומר שהאיגרוף התאילנדי הוא למעשה אומנות לחימה שמיועדת כמעט לכולם.

 

החוקים באיגרוף תאילנדי, על הנייר, נראים פשוטים: אסור לפגוע באיזור האשכים, אסור לנגוח, ואסור לנשוך. כמה מורכב זה כבר יכול להיות אתה חושב לעצמך? פשוט להתחיל לשלוח באויב שלך אגרופים ובעיטות…את כל מה שיש לך..עד שהוא יפול…..לא??

אז זהו, שלא. איגרוף תאילנדי הוא עולם בפני עצמו, אם איגרוף קלאסי (שמכיל אגרופים בלבד לפלג הגוף העליון) הוא מורכב ומכיל ידע רב (תשאלו את מוחמד עלי), אפשר להסיק שהאיגרוף התאילנדי הוא פי כמה וכמה, על כן שבאיגרוף התאילנדי איגרוף קלאסי הוא רק תת תחום אחד מיני רבים, ולא סתם המואי תאי מתורגם ל "The art of eight limbs" – אומנות שמונת האיברים (אגרופים , בעיטות, מרפקים, ברכיים).

ההמשך בקרוב…