מואי תאי – יתרונות בריאותיים, מנטליים ואחרים

By
Updated: פברואר 3, 2018
מואי תאי

 

מואי תאי זו אומנות לחימה שעושה שימוש כמעט בכל שריר בגוף באופן מתוזמר היטב, היא מעודדת בניית יכולת ריכוז גבוהה כמו גם שליטה ומשמעת עצמית. האימונים הארוכים מפתחים סיבולת פיזית ונפשית, בונים את הגוף ומחסנים את הנפש.

שורשיו של המואי תאי בתאילנד, אך ספורט זה הפך לפופולרי מאוד ברחבי העולם בימים אלה. הוא שונה מהאיגרוף הקלסי ואפילו מקיק בוקס בשל השימוש בשמונה נקודות המגע (אגרופים, מרפקים, ברכיים ובעיטות). ספורט זירה זה דורש כושר טוב, כוח וזריזות, אך גם מידה רבה של ערמומיות ויצירתיות.

אומנות לחימה זו זוכה בשנים האחרונות לצמיחה מהירה ופופולריות גוברת, הרבה הודות ליתרונות הבריאותיים הגלומים בה. אימוני מואי תאי עוזרים לפתח זריזות ידיים, כוח וסיבולת לב ריאה, כמו גם יציבות ושרירי ליבה. ככל האימונים מעצבים גוף אתלטי שמשפר את איכות החיים גם מחוץ למכון, וגם כוח מנטלי שניתן לתרגם לכל תחומי החיים.

מהם היתרונות של הספורט?

מקנה גוף חטוב ופרופורציוני

אימוני מואי תאי משלבים תרגילים אירוביים ואנאירוביים, כמו קפיצה על חבל ושכיבות שמיכה בהתאמה. מטרת האימונים להתאים את הגוף לצורכי הספורט ולכן מפתחים בעיקר שרירי ליבה ושרירים רזים, ונמנעים מניפוח שרירים כמו במכון כושר. כתוצאה הגוף מקבל פרופורציות טבעיות ומאוזנות ונהייה חטוב מאוד. מואי תאי שורף שומן במהירות ומקנה למתרגלים מבנה גוף רזה וצר.

 

בונה כושר לב ריאה

מואי תאי הוא ספורט דורשני ולכן האימונים נועדו גם לבנות כושר לב ריאה מצוין. זה לא חריג שבאימונים מהסוג הזה תשמרו על דופק גבוהה למשך רוב האימון. הכושר נבנה עם הזמן והאימונים נהיים יותר קלים, אבל תמיד תדרשו לדחוף את הסף קדימה, להוציא יותר בעיטות לשק או לבצע תרגילים ביתר עוצמה. תכינו את עצמכם להזיע הרבה ולצאת מכל אימון עייפים אך מרוצים.

 

חיזוק שרירי ליבה

שרירי ליבה נמצאים סביב בסיס עמוד השדרה וכוללים את שרירי הישבן, שריר הגב התחתון ושרירי הבטן. חשיבותם של שרירי הליבה הם בכך שהם קריטיים לתנועה המשלבת בין חלקי הגוף קיצוניים. שחקן תניס החובט בכדור לא יכול להוריד את היד בחוזקה ולהישאר יציב על רגליו ללא התמיכה של שרירי הליבה. הם הצומת המקשר בין פעולת היד לפעולת הרגליים. לכן, שרירי ליבה חזקים מאפשרים תנועה חופשית יותר ויעילה יותר כמעט לכל פעילות פיזית שבה הישבן לא מונח על כיסא.

מואי תאי מפעיל את כל הגוף כמכלול ועושה שימוש רב בשירי ליבה על מנת לתזמר בין כל חלקי הגוף. אופי עיקול עמוד השדרה של תרגילים רבים בספורט זה מביא לחיזוק הדרגתי ומקיף של שרירי הליבה. עם הזמן תמצאו שאתם יציבים יותר, הולכים ונעים בקלילות רבה יותר ומסגלים לבצע תנועות זורמות בגוף מתוח.

 

בניית חוסן מנטלי –מיקוד פנימי ורוגע גם במצבי לחץ

דרך האימונים המפרכים ודרך הקרבות הידידותיים (רנדורי או ספארינג) מואי תאי בונה חוסן מנטלי יוצא דופן. הכלים שמואי תאי נותן להגנה עצמית נותנים תחושת ביטחון פיזית. הקושי והאתגר של האימונים בונה משמעת ויכולת דרישה עצמית להמשיך קדימה למרות הקושי. הקרבות והתרגולות בונים יכולת מיקוד וריכוז, ומייצרים גם את הכוח המנטלי להיכנס למצב של שלווה פנימית תחת לחץ, וכך להגיב ביעילות למהלכי היריב.

 

מואי תאי לילדיםהפגת היפראקטיביות, הורדת סטרס ושחרור אגרסיות

רובנו צוברים לא מעט מתח בחיי היומיום. מואי תאי מספק פורקן מעולה למתח הזה. הוא יכול לעבוד פלאים כאמצעי לחזור לאיזון פנימי ולסלק מחשבות מטרידות והסחות דעת. בואו נודה בזה, להרביץ לשק זו דרך מעולה לפרוק אגרסיות (אבל לעולם לא לפרוק אותם על חברים לאימון), זה פשוט מרגיש טוב. הצורך לשמור על ריכוז מנקה לכם את הראש מכל הטרדות הקטנות ומצב הרוח המזופת שבא איתן. כשאתם באימון אתם נשאבים פנימה לתוכו ולא מעכבים על שום דבר אחר. כל מי שאי-פעם התמיד במואי תאי מכיר את תחושת ההיי שמגיעה בסוף אימון וזה לא משנה כמה עצבניים הייתם כשעליתם על המזרון.

 

יתרונות נוספים לילדים ונוער

במשך דורות, כבר נתקלתי באנשים שעבורם מואי תאי זו לא רק שיטה להגנה עצמית, אלא גם אמצעי להשגת ביטחון עצמי והקניית מסגרת חברתית ומוסרית לילדים ומתבגרים. ילדים רבים הלומדים את הספורט נהנים מהמפגש החברתי עם בני גילם וגם נחשפים לערכים כמו עבודת צוות, חמלה, סבלנות, סיבולת, הכרת תודה ויושר.

 

הסכנות במואי תאי שכדאי להכיר

כמו בכל ספורט במגע מלא, גם במואי תאי יש צורך להיות זהירים שלא לגרום נזק לבן הזוג לקרב או לתרגיל. אנו במכון מעודדים עבודה מתחשבת ועדינה ככל הניתן ומדגישים את החובה לשמור על היריב ולהימנע מפגיעה מיותרת. בנוסף אנו מלמדים טכניקות הגנה והתחמקות שמספקות לכם אמצעי הגנה מפני התקפות היריב. מואי תאי במובן זה הוא מעין משחק שחמט שבו לכל מהלך יש הגנה ומענה.

 

לסיכום

מואי תאי יכול להועיל לכם מבחינה פיזית ומנטלית כמו שמעט מאוד ענפי ספורט יכולים. זהו ספורט שמעצב גוף ונפש חזקים ובריאים. אתם מוזמנים להגיע לאימון ניסיון ואולי תחליטו להצטרף למשפחת Team Haizler. כשאתם מגיעים חשוב שתוודאו שאתם מתאימים את עצימות האימון לרמת הכושר שלכם. התאמנו באחריות ובהתחשבות כלפי אחרים ותעזרו אחד לשני. זאת הדרך ללמוד ולהתקדם. חשוב עוד לציין שמואי תאי הוא ספורט ממכר ואחרי שמתחילים קשה להפסיק.